Çınar Ağacı Çeşitleri Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Çınar Ağacı Çeşitleri Nelerdir?

Çınar Ağacı Çeşitleri

Farklı yapılarla kendini gösteren çınar ağaçları, yetiştiği bölgenin coğrafi özelliklerine ve iklim koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çınar ağacının ana vatanı Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa'dır. Türkiye'de özellikle doğu türü çınar ağaçları yetişmektedir. Yapısal olarak oldukça kalın bir gövdeye sahip olan çınar ağaçları, uzun boylarıyla da dikkat çekmektedir.

Çınar Ağacı Çeşitleri

Londra Çınarı:

Bu çınar türü, doğu çınarı ile batı çınarının özelliklerini taşıyan bir melez türdür. Gövdesi oldukça kalın olup, üzerindeki meyveler kremsi şekilde olup ikişer ikişer bulunur. Yaprakları 13-24 santimetre arasında ve üçgen şekildedir. Genellikle bahçelerde ve piknik alanlarında gölgeleme amacıyla dikilmektedir. Londra çınarı oldukça uzun ömürlüdür ve bazı ülkelerde kutsal ağaç olarak da benimsenmiştir. Yıl boyunca yapraklarını dökmeden yeşil görünümünü korur.

Doğu Çınarı:

Türkçe adıyla kavlak olarak da bilinen bu ağaç türünün ana vatanı Güneydoğu Avrupa ve Asya'dır. Yapısal olarak oldukça güçlü bir yapıya sahip olan doğu çınarı, yeni bir gövdeye sahiptir. Bol ışık ve hafif gölgeleri seven doğu çınarı, -20, -30 derecelere kadar soğuğa karşı dayanıklıdır. Yetiştirilmesinde dikileceği toprak türü pek önemli değildir.

Batı Çınarı:

Ana vatanı Kuzey Amerika olan bu ağaç türünün diğer ismi Amerikan çınarıdır. Özellikle dere ve nehir boylarında sıkça görülmektedir. Yetişmesinde güneşli yerleri seven bu ağaç türü, ıslak ve sürekli nemli kalabilen bölgelerde daha sağlıklı ve verimli bir şekilde yetişir. En çok sevdiği toprak türleri ise killi, asidik ve alkali topraklardır. Bu ağaç türünün en önemli özelliği, hava kirliliğinin bulunduğu alanlarda temiz hava oluşturmaya yardımcı olmasıdır.

Kaliforniya Çınarı:

Çınargiller familyasından bir ağaç türü olan Kaliforniya çınarının yüksekliği 25-30 metre arasındadır. Gövdesinde çatallanmalar görülebilmektedir. Çınar ağacı çeşitleri arasında en güçlü olan türdür. Yaprakları oldukça kalındır ve dar ve geniş parçalıdır. Ana vatanı California ve Sierra'dır. En çok kil toprak özelliği gösteren alanlarda daha hızlı ve sağlıklı yetişir.

Platanus Kerri Çınarı:

Yüksekliği 30-40 metre arasında değişmektedir. İnce ve geniş yapraklı bir özelliğe sahiptir. Gövdesi oldukça kalın olup, kökleri derin ve geniş bir alana yayılır. En fazla killi toprak özelliği taşıyan bölgelerde yetiştirilir.

Arizona Çınarı:

Bu tür, en fazla killi toprak özelliği taşıyan bölgelerde yetiştirilmektedir. Gövdesi oldukça kalın olan bu türün kökleri derin ve geniş bir alana yayılır. Bol güneş alan bölgelerde ve sürekli nemli kalabilen bölgelerde sağlıklı ve verimli bir şekilde yetişir.

Çınar Ağacının Kullanım Alanları

Çınar ağacı çeşitleri bakımından farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Mobilya sektöründe, ahşap yapımında, parke yapımında ve mürekkep yapımında kullanılır. İnsan vücuduna ve sağlığına oldukça faydalıdır. Diş ağrısına iyi gelir, hafif yanıkları iyileştirir. Ayrıca çınar ağaçları, vücuttaki şişleri indirerek hayvansal zehirlenmelerin önüne geçebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni